INSTRUKCJA
PANEL LEKARZA
Podsumowanie
Istel Care pozwala na wygenerowanie dwóch rodzajów raportów
- Podstawowy (patrz 1) – generuje się automatycznie zawsze z ostatnich 14 dni. Znajdują się w nim dane z podsumowania oraz wykres liniowy.
- Zaawansowany (patrz 2) – pozwala na wybranie dowolnego zakresu dat, dzienniczka oraz rodzaju wykresów, jakie mają znaleźć się w raporcie.
Tabela z podsumowaniem pomiarów
Informacje zawarte w tabeli (w przedziale czasowym wyznaczonym przez filtry):
Odchylenie standardowe SD (patrz 1) – jest podstawową miarą zmienności obserwowanych wyników. Informuje o tym, na ile wyniki ciśnienia zmieniają się, tzn. jaki jest rozrzut wyników wokół średniej pomiarów.
Minimum – wartości z najniższych pomiarów (patrz 2) – SYS, DIA, BPM, MAP w wybranym okresie
Maksimum – wartości z najwyższych pomiarów (patrz 3) – SYS, DIA, BPM, MAP w wybranym okresie
Średnia wartość – wyliczana na podstawie wszystkich wykonanych pomiarów (patrz 4) – SYS, DIA, BPM, MAP w wybranym okresie
Ciśnienie systoliczne SYS (patrz 5) – górna granica ciśnienia skurczowego ustawiona indywidualnie dla każdego pacjenta.
Ciśnienie diastoliczne DIA (patrz 6) – górna granica ciśnienia rozkurczowego ustawiona indywidualnie dla każdego pacjenta.
Ilość pomiarów łącznie (patrz 7) – łączna ilość pomiarów w wybranym okresie
Pomiary o wartości w normie (patrz 8) – łączna ilość pomiarów w normie w wybranym okresie
Pomiary o wartości wysokiej (patrz 9) – łączna ilość pomiarów o wartości wysokiej w wybranym okresie
MAP - Średnie ciśnienie tętnicze (MAP - mean arterial pressure) określa ciśnienie, które przeciętnie utrzymuje się w czasie cyklu pracy serca. Nie jest to średnia arytmetyczna ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, ponieważ fazy skurczu i rozkurczu nie trwają tyle samo. Wzór pozwalający obliczyć średnie ciśnienie tętnicze to: MAP= (2 * DIA + SYS) / 3 BPM - (Beats per Minute) Wyznacza liczbę regularnych uderzeń serca na minutę.
Zakres docelowy (górne granice dla ciśnienia)
W tabeli „Podsumowanie” istnieje możliwość ustalenia górnych granic dla wartości pomiaru ciśnienia. Po kliknięciu w symbol ołówka ustala się najwyższą wartość, uważaną za prawidłową dla Pacjenta, dla ciśnienia systolicznego oraz diastolicznego.
Wynik pomiaru na wykresie wyświetlany jest w kolorze odpowiadającym ustalonym zakresom docelowym, gdzie kolor czerwony to pomiar o wartości wysokiej, zielony - w normie, niebieski - niskiej.